Obecnie leczenie ortodontyczne jest coraz bardziej popularne. Niektórzy zakładają je, żeby poprawić swój uśmiech, inni – aby umozliwic efektywną i zadowalającą odbudowę protetyczną (np. implant) bądź skorygować zgryz. Obecnie leczenie ortodontyczne nie jest czymś, czego należy się wstydzić, świadczy natomiast o tym, że o siebie dbamy.
Tym, co spędza Pacjentom sen z powiek jest to, jak „opiekować się” swoim aparatem. Pierwszym problemem jest „co mozna jesc”. Aparat ortodontyczny (wbrew pozorom) nie ogranicza naszego menu do pokarmów papkowatych i miękkich. Jedyne, o co należy zadbać, to odpowiednie rozdrobnienie pokarmów (orzechy najlepiej mielić, ale miękkie – jak np. nerkowca – można podgryzać). Twardsze pokarmy, jak np. jabłko, marchewka, kroimy na drobniejsze kawałki tak, żeby uniknąć odłamywania twardych kawałków. Przy aparacie estetycznym należy też uważać na barwiące pokarmy (np. kawa, czerwone wino, barszcz), a także na palenie papierosów. Przy stosowaniu tego typu używek może dojść do odbarwienia ligatur (gumeczek trzymających łuk w elementach aparatu naklejonych na zęby), które zmieniane są i tak co wizytę.
Dużo bardziej problematyczna okazuje się higiena jamy ustnej. Podstawą jest szczoteczka, najlepiej miękka, wymieniana co miesiąc (ale często też konieczna jest wymiana częstsza, np. co 2 tygodnie). Możliwe jest stosowanie szczoteczek elektrycznych ze specjalną końcówką do aparatów ortodontycznych. Pomocne są również szczoteczki jednopęczkowe umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Pomocne bywają także szczoteczki międzyzębowe – w tym przypadku wybieramy dość duży rozmiar, ponieważ szczoteczka posłuży do wyciągania spod łuku resztek jedzenia, a także z oczyszczania wokół elementów aparatu – zamków, rurek, pierścieni oraz pomiędzy łukiem aparatu a zębami. Jedyną nicią, którą możemy stosować w trakcie leczenia jest nić dentystyczna Superfloss. Przeplatamy nią pod elementami aparatu.
Dość drogie, aczkolwiek pomocne narzędzie, to irygator – „prysznic” dla zębów, który przy pomocy sprężonego powietrza z wodą oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Jednocześnie działanie to stanowi masaż dziąseł. Zakup tego urządzenia powinni rozważyć wszyscy Pacjenci, u których planowane jest leczenie protetyczne (szczególnie mosty i implanty) – przyda się on po leczeniu ortodontycznym.
Chętnie używamy też płynów do płukania jamy ustnej, przy czym należy uważać na płyny wybarwiające płytkę, gdyż te trwale przebarwić mogą aparat i klej ortodontyczny. Nie powinno się natomiast wybielać zębów (dotyczy to również past wybielających), gdyż po zdjęciu aparatu będą widoczne odbarwione, niewybielone części zęba, które podczas wybielania przykryte były aparatem. Wybielanie zębów najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym i odroczyć je do czasu zdjęcia aparatu.
Aparatem, który umożliwia nam dbanie o higienę tak, jak dotychczas jest Invisalign – kiedy zapragniemy odswieżyć zęby, wystarczy ściągnąć płytkę i „wypucować” zęby.