Jak naprawić aparat ortodontyczny?

Jak naprawić aparat ortodontyczny?
Jak naprawić aparat ortodontyczny?

Podczas leczenia ortodontycznego czasami zdarzają się awarie. Jeśli jest to odklejony zamek w aparacie stalym, oczywistym jest, że należy odwiedzić swojego lekarza. Co w przypadku mniejszych awarii? Czy można samodzielne naprawiać i regulować aparat od ortodonty?

Niestety, samodzielne (nie zalecone przez lekarza) regulowanie aparatu skutkować może utratą jego działania, a nawet wywrzeć odwrotne działanie. Próba samodzielnej naprawy aparatu zniweczyć może kilkumiesięczny trud leczenia ortodontycznego. Niekiedy ułamany lub przeszkadzający element wymaga jedynie podcięcia lub wypolerowania, co zwykle nie wiąże się z kosztami dla Pacjenta. Gdy awaria jest większa, zwykle aparat naprawiany jest w ramach „starego” aparatu, dzięki czemu naprawa taka jest dla Pacjenta tańsza. Należy jednak pamiętać, że samodzielne regulowanie aparatu może zaszkodzić zębom, zamiast je leczyć!

Podsumowując, awaria lub złamanie aparatu nie zawsze wymaga jego naprawy, ale ZAWSZE wymaga kontroli u doświadczonego lekarza ortodonty.